Andrzej Armiński Projektowanie i budowa jachtów


Andrzej
Armiński
Projektowanie i
budowa jachtów
MANTRA 3RegatyAstronomiaKontaktLinki


Strona główna -> Andrzej Armiński

  Andrzej Armiński urodzony w 1956 r. ukończył studia w Instytucie Okrętowym Politechniki Gdańskiej w 1979 r., otrzymując dyplom magistra inżyniera budowy okrętów. Praca dyplomowa dotyczyła badań modelowych płetw jachtu CETUS budowanego na Admiral's Cup 1979.

  Zatrudniony w Biurze Projektowo-Konstrukcyjnym Stoczni Szczecińskiej a następnie w Instytucie Okrętowym Politechniki Szczecińskiej, współpracował z Morską Stocznią Jachtową im. Leonida Teligi.

  Opracował dla niej komputerowy system wspomagania projektowania jachtów oraz projekt minitonera Opty-71. MSJ zbudowała ponad czterdzieści tych jachtów. Obecnie w kraju pływają dwa: WISŁA w Szczecinie i MAŁY PTAK w Trójmieście.

  Startował w regatach, miedzy innymi w Mistrzostwa Świata IOR klasy minitoner na Jeziorze Bodeńskim w 1981 i w Sardynia Cup 1982. W 1983 płynął jako nawigator na jachcie CETUS, który prowadzony przez Jerzego Siudego wygrał Morskie Żeglarskie Mistrzostwa Polski.

  W latach osiemdziesiątych zaprojektował wspólnie z Ryszardem Partyckim jachty wielokadłubowe ALMATUR 2 (trimaran 35 stóp) i ALMATUR 3 (katamaran 45 stóp) dla Wojciecha Kaliskiego oraz wspólnie z Jerzym Rozmiarkiem jacht (13.5 m) na rejs dookoła Antarktydy dla Rudolfa "Rudy" Krautschneidera nazwany POLARKA. We Włoszech wspólnie z Kazimierzem "Kubą" Jaworskim i Jerzy Siudym projektował jacht IOR maxi (80 stóp) na regaty Whitbread.

  W 1985 płynął w dziewiczym rejsie ALMATURA 3, podczas którego katamaran Wojciecha Kaliskiego pobił rekord trasy Świnoujście - Gdynia. Rekord ten został poprawiony dopiero piętnaście lat później przez katamaran Romana Paszke ALKA-PRIM.

  Od roku 1990 reprezentuje w Polsce holenderskie biuro projektowe Van de Stadt Design.

  Wprowadził w Polsce formuły pomiarowe International Measurement System(IMS) i Dansk Handicap(DH). Jest głównym mierniczym PZŻ.

  Patent kapitański uzyskał w 1985 roku. Pierwszy własny jacht to Cruiser 22 MANTRA, o długości 6.6 m, na którym odwiedził Jugosławię, Grecję, Turcję, Cypr i Izrael. W latach 1992-1993 na drugiej MANTRZE o długości 9.75 m odbył roczny rejs z Europy do USA, a w latach 1996-1998 opłynął świat na jachcie MANTRA 3, za co otrzymał nagrodę "Rejs Roku 1998" i "Srebrny Sekstant".

  Obecnie prowadzi w Szczecinie stocznię jachtową, która buduje między innymi jachty serii mantra. Uczestniczył jako dyrektor techniczny w przedsięwzięciu "Polski Jacht w Pucharze Ameryki" i współpracuje z czołowymi projektantami i stoczniami w Europie.


Andrzej Armiński Projektowanie i budowa jachtów
Andrzej Armiński | Projektowanie i Budowa Jachtów | mantra 3 | Formuły pomiarowe | Regaty | Astronomia | Kontakt | Linki | Mapa witryny
Projekt i wykonanie: CERTUS Wojciech Maleika. Wszelkie prawa zastrzeżone